Zvracení s průjmem

Zvracením rozumíme vypuzení žaludečního obsahu a jeho návrat zpátky do úst. Hrozí při něm, že obsah žaludku zateče do dýchacích cest a zejména při opakovaném zvracení také, že dojde k dehydrataci organismu.

Vzniká v důsledku podráždění žaludku a střev či jako projev jejich zánětu (gastroenteritidy), nejčastěji je však jeho příčinou dietní chyba, konzumace zkaženého nebo nesprávně tepelně upraveného jídla.

Kapitoly

První pomoc

Abyste předešli dehydrataci organismu, pravidelně doplňujte tekutiny, zejména minerálky a džusy (nejlépe po lžičkách). Po několika hodinách či dnech hladovění začněte konzumovat potraviny, které nedráždí žaludek, doporučuje se např. suché pečivo, osolená rýže, jogurty, banány, postupně můžete přidat i vařené či dušené maso. Pravidelně užívejte aktivní uhlí (Carbo medicinalis apod.) a látky na úpravu střevní mikroflóry. Je-li zvracení doprovázeno horečkami, dehydratací či častou vodnatou stolicí, navštivte lékaře.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události