Poruchy srdečního rytmu

Srdeční arytmie

      Srdce bije pravidelně, frekvence v klidu činí 60 až 70 úderů za minutu, při námaze příslušně více. Odchylky od této normy jsou chápány jako poruchy srdečního rytmu. Při nich může být puls příliš pomalý, příliš rychlý nebo nepravidlený, porucha může být zcela neškodná nebo naopak životu nebezpečná. Poruchy srdečního rytmu by proto měly být v každém případě vyšetřeny lékařem. Důležitým nástrojem sloužícím tomuto účelu je EKG (elektrokardiogram). Léčebných možností je řada; k dispozici je velké množství léků, různé druhy kardiostimulátorů, elektroterapeutické metody i operativní postupy léčby.

Kapitoly

Příčiny

      Poruchy srdečního rytmu mohou mít mnoho příčin, např. onemocnění nervové soustavy, onemocnění srdečního svalu (např. srdeční infarkt, slabost srdečního svalu), jakož i onemocnění jiných tělesných systémů (např. poruchy látkové výměny, infekce, atd.).

Průběh choroby

Poruchy srdečního rytmu se dělí podle:  

pravidelnosti srdeční činnosti na:

  • bradykardie (zpomalení rytmu srdeční činnosti)
  • tachykardie (zrychlení)  

lokalizace na:

  • supraventrikulární (v oblasti síní)
  • ventrikulární (v oblasti komor)  

      Srdce bije automaticky, srdeční sval nemusíme aktivovat vůlí. Normální automatický srdeční rytmus vzniká v sinusovém uzlíku, který se nachází před pravou síní. Rytmus je pak dále veden prostřednictvím zvláštního nervového systému do síní, poté přes takzvané AV (atrio-ventrikulární) uzlíky do obou srdečních komor. Tento způsob vedení zajišťuje regulaci zatížení předsíní a komor a je důležitým předpokladem správné srdeční činnosti. U dospělých se normální srdeční rytmus pohybuje okolo 60 až 70 úderů za minutu, při namáhání stoupá puls v závislosti na tělesných požadavcích. Pakliže \"metronom\" (sinusový uzlík), vynechává, přebírá jeho funkci níže položené centrum (AV uzlík), nepracuje-li správně ani on, ujímá se funkce svalstvo srdečních komor. Frekvence srdeční činnosti se při tom snižuje „odshora dolů“. (Na obrázku nervový systém srdce s kontrakcemi za určitý časový úsek.).
      Pacient může poruchu vnímat jako bušení srdce, pocit občasného vynechávání jeho činnosti, nepravidelný tep či slabost.

Následky

      Nejčastějším následkem je zrychlený tlukot srdce a nepravidelná srdeční činnost. Mnoho poruch srdečního rytmu však nezpůsobuje vůbec žádné potíže. Je-li srdeční činnost kvůli poruchám rytmu omezena (což se může stát při příliš pomalém, příliš rychlém nebo nepravidelném tepu), může být následkem pocit slabosti, závratě, příp. dokonce bezvědomí. Nejzávažnější poruchou rytmu je fibrilace (kmitání, extrémně vysoká fekvence srdečních stahů), která vede během několika sekund k bezvědomí a bez resuscitace ke smrti.

Rozpoznání/vyšetření

      Nejdůležitějším nástrojem k rozpoznání a posouzení poruch srdečního rytmu je EKG (přístroj = elektrokardiograf, záznam srdeční činnosti = elektrokardiogram). V mnoha případech je zapotřebí také dlouhodobé EKG nebo čtyřiadvacetihodinové EKG. Z EKG může lékař vyčíst, zda srdce bije příliš pomalu, příliš rychle nebo nepravidelně. Většinou je přímo na základě EKG možné určit konkrétní typ poruchy a její příčinu. Ve zvláštních případech je třeba použít speciální druuhy vyšetření, např. EKG při fyzické zátěži, vyšetření pomocí ultrazvuku nebo srdečního katetru.

Léčba

      Léčba se řídí druhem a příčinou poruchy srdečního rytmu a musí být přesně přizpůsobena každému jednotlivému pacientovi. Léky mohou být použity u všech typů poruch srdečního rytmu. Volba vhodného léku není jednoduchá, vždy o ní rozhoduje odborný lékař - kardiolog. Kardiostimulátory bývají nasazovány zpravidla při pomalém srdečním rytmu. Operativní zákroky přicházejí v úvahu, pakliže jsou za poruchu rytmu odpovědné abnormálně fungující nervové spoje. Existuje-li nebezpečí náhlé zástavy srdce způsobené příliš rychlým pulsem, může být implantován tzv. defibrilátor, který v případě poruchy uvede rytmus pomocí elektrického impulsu opět do normální rychlosti.

Prevence

      Celková doporučení, jak poruchám srdečního rytmu předcházet, neexistují. Zde musí poradit lékař. Někdy je možno najít a eliminovat vyvolávací faktor (alkohol, kouření aj.).

Časté dotazy

      Při vzrušení a fyzickém zatížení bije srdce rychleji. Kdy začíná být rychlejší tep nebezpečným?
      Při vzrušení a fyzické zátěži je rychlejší tep a tlukot srdce normální, jelikož tělo potřebuje více kyslíku a srdce musí pracovat rychleji. Možnými znaky chorobně rychlého tepu jsou pocity slabosti, závratě a bušení srdce.  

      Jak nebezpečný je nepravidelný srdeční rytmus?
      Občasné nepravidelnosti srdečního rytmu jsou časté a většinou neškodné, pokud se nedostaví další potíže, a puls se po několika úderech opět normalizuje. Při doprovodných potížích a/nebo při velice častém srdečním \"klopýtání\" by měl být každopádně vyhledán lékař.  

      Jakou důležitost mají poruchy srdečního rytmu následující po infarktu?
      Poruchy srdečního rytmu po srdečním infarktu musí být - stejně jako u všech ostatních srdečních onemocnění (např. u slabosti srdečního svalu, u srdečních zánětů, atd.) - vzaty vážně a odborně vyšetřeny.  

      Jak spolehlivé jsou léky proti poruchám srdečního rytmu?
      Všechny léky, které působí proti poruchám srdečního rytmu, mohou poruchu také zesílit - a to jsou-li zvoleny špatně, nejsou-li správně dávkovány nebo jsou-li užívány v kombinaci s jinými nevhodnými léky. Medikamentózní léčba poruch srdečního rytmu musí být vždy předepsána odborným lékařem.  

      Kdy lze poruchy srdečního rytmu operovat?
      U určitých onemocnění, např. u Wolf-Parkinson-Whiteově syndromu, je v srdci od narození přítomen přídatný svazek srdeční svaloviny, spojující síně a komory, který je příčinou předčasné aktivace komor. U těchto pacientů se vyvine vemi rychlý puls, který lze zpomalit pomocí léků. V mnohých případech je možné tento svazek odstranit (katetrizační ablací), čímž se problém trvale vyřeší a normální srdeční rytmus při tom není ohrožen.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPMUDr.Lukáš Vážný14. 2. 2013 15:21:23
Dále chci jěště svůj komentár doplnit tím že lék Neurol by se měl vysazovat pomalu a po malých dávkách , ne najednou hrozí abstinenční snydrom tedy odvykací stav který by mohl být pro Vás velice nepříjemný.

7
1jarohan@email.cz14. 2. 2013 6:51:30
Je mi 71 let a vynechává mi puls,asi 3x za min.i tep.Od lélaře užívám již delší dobu lék neurol 0,5.Po užití léku se stav zlepší.Mohu tento lék užívat trvale a není jiná možnost léčení.DĚKUJI.
2
2MUDr.Lukáš Vážný14. 2. 2013 15:17:20
Dobrý den, trvalé užívání tohoto léku je možné ale nedoporučoval bych ho jelikož je to lék ze skupiny benzodiazepinů u kterých je známá závislost.Doporučil bych Vám obrátit se na svého obvodního lékaře a zkonzultovat s ním výběr vhodného léku který vás nebude otěžovat možnou závislostí. MUDr. Lukáš Vážný
0
3MUDr.Lukáš Vážný14. 2. 2013 15:21:23
Dále chci jěště svůj komentár doplnit tím že lék Neurol by se měl vysazovat pomalu a po malých dávkách , ne najednou hrozí abstinenční snydrom tedy odvykací stav který by mohl být pro Vás velice nepříjemný.
11
4Soňa16. 3. 2013 11:42:18
Dobrý den, já trpím od 15 let arytmií, letos mi bude 22. Objeví se zničehonic, když jsem například v klidu (ležím v posteli,..) a nebo při psychické zátěži. Srdce se mi rozjede a dosahuje 140 a více tepů za minutu. Trvá to třeba i 12h. Je dost vyčerpávající. Jako malá jsem trpěla na šelest, ale teď mi lékař nic závažného nenašel. Předepsal mi Vasocardin, který mám užít jen při záchvatu bušení. Samozřejmě lék nezabírá :) často se mi stává, že při delším záchvatu omdlívám, špatně se mi dýchá, mám bolesti na hrudníku a brní mi ruce. Nevím jestli se dá s tímto problémem něco dělat..předem děkuji za radu.
3
5Eva Erdıgan28. 3. 2013 11:40:18
Dobry den,mam 6 leteho syna,kteremu zjıstılı arytmıı,proslı jsme sı EKG,vysetrenı jestlı to reknu dobre specıalnım ultrasonem a 24 hod.kontrolou srdıcka,co se tyka ultrasonu vse v normalu,srdıcko vse jak ma byt,jak jsme melı tech 24 h.strojek zjıstılo se ze vecer jsou ty arytmıe zvyseny,dostalı jsme potrebny leky,jen jsem se chtela zeptat,je mozne tyto arytmıı prısoudıt treba,ze vecer poslednı dobou ma syn strach ze tmy,rıka ze kdyz na neco spatnyho myslı ze se mu to busenı stava,zacal se hlıdat............jestlı to nemuze byt take trochu psychıckou prıcınou............zıju v cızıne veskera vysetrenı nam delalı v unıversıtnı nemocnıcı v Istanbulu,pece skvela,ale rada bych vas poprosıla jeste o radu................prece jenom jsem ceska a z ust ceskeho doktora mı to prıjde trochu prırozenejsı dekujı za odpoved Eva
0
6Eva Erdıgan28. 3. 2013 11:52:47
jeste dodatek,po dobranı leku se arytmıe srovna nebo je to lecba dlouhodoba az celozıvotnı..dekujı za laskavost a odpoved Eva
2
7Petra Hůzlová14. 12. 2013 1:37:41
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,je mi 19let mám potíže ze srdcem trvá to asi zhruba pomalu rok,začalo to když jsem za den vypila 3 kávy plus k tomu energetický nápoj musela jsem jet do nemocnice protože jsem nevěděla že tahle kombinace zvýší tep bohužel jsem to nedokázala uklidnit musela jsem jet do nemocnice tam mi zdělili že mi chibí hořčík dostala jsem prášky hořčíku a na uklidnění srdce kdyby to bylo závažné mohla jsem jen čtvrtku toho prášku jménem Vasocardin ,od té doby se mi to stává jednou za měsíc jednou za týden prostě kdy se tomu zachce,u doktora kardiologa jsem byla ,ale nic nezjistil ,byla jsem i na EKG tam se také nic nepotvrdilo ,jsem s toho velice smutná a cítím se beznadějně,za poslední 2 dny se mi stala velice zajímavá věc seděla jsem v klidu u televizoru a najednou změna tlaku a zrychlení srdečního pulzu snažila sem se to rozdýchat prostě to uklidnit asi 3min to trvalo pak jsem se uklidnila ,ale cítila sem se po tom mírně omámená ten den jsem pořádně nespala dávala sem vinu spánku ,jenže druhý den jsem šla ven a v tu samou hodinu 22:35cca se srdeční zrychlení opakovalo(dovolím si poznamenat že jsem byla ten den až přespaná) jsem s toho trošku vyděšená prosím vás nevíte co se to semnou děje ?budu vděčná za jakékoliv vysvětlení,jako by to srdce zničeho nic přeskočilo na rychlejší tep a asi za 3min se uklidnilo,je to hodně vážné? děkují předem za odpověď s pozdravem Hůzlová.
10
8Petra Hůzlová14. 12. 2013 1:52:06
dodatek: dá se to prosím nějak léčit?
0
9Jarek25. 2. 2019 14:16:00
Arytmie mi byla diagnostikovana teprve pred kratkou dobou a doktor mi doporucil jeste i doplnek stravy orthomol cardio, k dostani normalne v lekarne. Doporucuji. :-) a take se preptat jeste vaseho lekare.
0
10Lenka26. 2. 2019 13:43:10
Ja jsem se na to koukala a moc se mi to libi. :)
0
11Novak27. 2. 2019 11:36:41
Take mam zkusenosti s orhomolem. Vice informaci kdo by mel zajem tak se preptat v lekarne nebo klidne i tady https://www.pilulka.cz/orthomol-cardio-30-dennich-davek?x=g&gclid=Cj0KCQiA5NPjBRDDARIsAM9X1GLR2FnWf8MJEXv57HzQOGkWry5OciYBaE5OQzTp2TCERFWBeSDTeYAaAqGLEALw_wcB
2
12Filip K.28. 2. 2019 11:23:09
Diky moc, na ten otrhomol mrknu.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události