Nízký krevní tlak

hypotenze

      Jste trvale unavený a máte problémy s chůzí do schodů? Mimo to máte sníženou schopnost  koncentrace a málo energie? Případně při ranním vstávání máte černo před očima? Příčinou těchto problémů by mohl být nízký tlak krve v cévách. Nízký tlak vlastně není nemoc v pravém slova smyslu, ale naměřená hodnota - mnoho lidí se i při nižším tlaku cítí dobře. Ten, kdo se ale dobře  necítí, by měl proti své ochablosti dlouhodobě něco dělat.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Nízký krevní tlak se většinou vyskytuje u mladých, hubených žen. Je to tedy tělesná soustava, která určuje náš krevní tlak. V zásadě jsou k nízkému tlaku méně náchylní muži a plnoštíhlí lidé obecně. Nízký tlak může být  ale podmíněn i geneticky a vyskytnout se  u všech lidí všech dispozic.
      Občas však  může za nízkým tlakem stát v pozadí i opravdová nemoc. Může jít například o srdeční onemocnění, poruchy funkce štítné žlázy, nedostatek tekutin (například při dlouhotrvajícím průjmu) nebo ztrátu krve (nerozpoznané krvácení do trávicího systému). Krevní tlak může klesnout i po užívání některých léků (antidepresiva, odvodňovací léky). U dětí a dospívajích dochází k problémům s tlakem hlavně v období rychlého růstu, kdy najednou srdce nestačí zásobovat celé tělo krví. U těhotných žen často klesá tlak v prvních týdnech těhotenství. Jde většinou o neškodnou záležitost, v určitých případech ovšem může dojít k nedostatečnému prokrvování placenty. U sportovkyň je nízký tlak zcela normální ve fázích klidu. U mladých žen může být nízký tlak znamením přílišné duševní námahy a vyčerpání, rezignace a přetížení.

Průběh

      Nízký tlak ve většině případů nezpůsobuje kromě případného snížení výkonnosti žádné problémy. Projevem nízkého tlaku mohou ovšem být i pocity nevolnosti, závratě, zhoršené vidění a srdeční slabost při náhlém postavení, nebo při změně chladného prostředí za teplou místnost. Vyskytuje se i únava nebo poruchy soustředění.

Následky

      Dobrá zpráva: tvrdí se, že lidé s nízkým tlakem déle žijí, protože jejich krevní cévy nejsou tolik namáhány. Když jste u sebe zpozorovali příznaky nízkého tlaku především při vstávání nebo při změně teplých a chladných prostor, mluví se o ortostatické dysregulaci tlaku. Při této poruše rychle klesá tlak v srdci, vlivem aktivace sympatických nervů a zvýšeného množství adrenalinu v krvi srdce bije podstatně rychleji - což ovšem není výhodné, protože srdce nemá čas se v přestávkách mezi tepy řádně naplnit krví, kterou by mohlo vhánět do oběhu. Rychlé snížení tlaku může vést až k bezvědomí. Ve stáří může být nedostatečný tlak v periferních cévách i příčinou nebezpečných závratí a pádů.
      K lékaři by měl jít každý, komu nepomáhá samoléčebný postup nebo trpí vážnějšími potížemi, je náchylný ke kolapsu krevního oběhu nebo má podezření na jinou nemoc.

Rozpoznání/vyšetření

      Někteří lidé mají krevní tlak stále nízký. Tito pacienti trpí většinou sníženou výkonností, únavou, slabostí, poruchami koncentrace a chladnýma rukama a nohama - ráno jsou často nevrlí. O nízkém tlaku se hovoří v případě, že u žen horní (systolická) hodnota klesne pod 100 a u mužů pod 110. Teprve při hodnotách okolo 70 až 60 ovšem dochází k poškozování životně důležitých orgánů.

Léčba

       Na potíže vyvolané nízkým krevním tlakem a slabostí krevního oběhu existuje mnoho jednoduchých opatření, které většině lidí rychle pomohou, aniž by bylo třeba nasazovat medikamentózní léčbu. Léky jsou zpravidla předepisovány jen ve výjimečných případech.
      Ten, kdo trpí náchylností ke kolapsům krevního oběhu, by se samozřejmě měl dát vyšetřit lékařem. Proti malým potížím pomůže zcela jistě osvědčený “vylaďovač\" - káva nebo čaj. Jejich účinek přetrvává zhruba 2 až 3 hodiny. Zelený čaj má lepší účinky než káva nebo černý čaj, po nichž sice krevní tlak rychle stoupne, ale o to rychleji zase klesne. Nechte čaj vyluhovat zhruba 1,5 - 2 minuty a pijte litr a více čaje za den, nejlépe v menších dávkách, ale o to častěji.
      Studená voda má velice dobré účinky na povzbuzení srdečního rytmu. Ponořte předloktí do studené vody (cca 15°C) a nechte je tam zhruba 5 minut, poté choďte svižným tempem po bytě a mávejte vlhkýma rukama. Nebo sprchujte nohy ledovou vodou, můžete ji i střídat s teplou, používejte jemnou masážní sprchu. Začněte u prstů nohou a pomalu postupujte výš až ke kolenům - pomůže to také při usínání a problémech s žílami. Nebo metody otočte - sprchujte předloktí a koupejte nohy. Nejdůležitější pravidlo při použití ledové vody: uskutečňovat pouze na zahřátém těle.
      Ženšen (jako granulát na zalití nebo prášek k užívání) dráždí centrální nervový systém, nervové podněty jsou vedeny rychleji, mimoto chrání před následky tělesného a psychického stresu  Při nákupu dávejte pozor na obsah ginsenosidů, což jsou hlavní účinné látky této rostliny (ale údaje výrobce nejsou vždycky spolehlivé, některé výrobky jsou prakticky neúčinné). Alkohol a nikotin by měly být co možná nejvíce omezeny. Jejich účinky sice relativně rychle odezní, dlouhodobě ovšem velice škodí oběhovému systému.
      Dostatečné množství tekutin má ještě jiný efekt: jsou-li žíly naplněny, zvýší se krevní tlak sám od sebe. Například bylinný čaj: nechte si v lékárně namíchat napůl listy rozmarýnu s meduňkou lékařskou a doma přelijte vařicí vodu přes jednu vrchovatou polévkovou lžíci. Vyluhujte zhruba 10 minut a  pijte ráno a večer jeden hrneček. Také  pomocí správné a zdravé výživy může být udržen správný rytmus srdeční činnosti. Bílkoviny a sůl táhnou vodu do žil (jezte ráno například chléb se solí a jogurt).
      Obecně je podstatně lepší stravovat se po menších porcích vícekrát denně než se jednou pořádně nacpat. Hubení lidé by měli přibrat, za normálních okolností se pak krevní tlak upraví sám.
      Natírejte si spánky kafrovým, peprmintovým nebo meduňkovým olejem, případně si ho nakapejte na kapesník a zhluboka inhalujte (zakázáno u malých dětí - nebezpečí zástavy dechu!). Při potížích s nízkým tlakem při dlouhém stání kývejte několikrát za sebou prsty u nohou. Ten, kdo je náchylný k upadnutí, by se měl již při prvních projevech posadit nebo položit na záda.
      Když už člověk upadl - zvedněte  nohy postiženého do výšky a zavolejte lékaře. Při silných potížích vám  lékař nejspíše předepíše některý z léků dvou skupin: Takzvaná sympatomimetika jsou předepisována v případě, že je nízká horní i spodní hodnota krevního tlaku a srdce přesto netluče rychleji. Nevýhoda: Tělo si na tyto léky relativně rychle zvykne, a ty ztratí svou účinnost. Mimo to, jsou-li  léky používány špatně, mohou se potíže ještě zhoršit.
      Dihydroergotamin je předepisován, klesne-li hlavně hodnota horního tlaku a srdce tluče rychleji, aby vzniklý deficit dorovnalo. Nevýhoda: Mohou se dostavit vedlejší účinky. Je-li příčinou poklesu tlaku a nedostatku energie duševní rozpoložení, měla by být samozřejmě nalezena příčina. Při chronickém vysílení nebo rezignaci velice pomáhají uvolňovací cviky a rozhovor s terapeutem. Na lehkou depresivní náladu velice dobře zabírá třezalková kúra: užívejte čtyři až šest týdnů přípravek, který je k dostání v lékárně.

Důležité upozornění

      Často se právem tvrdí, že při nízkém tlaku vznikají častěji potíže než při vysokém, je ale méně nebezpečný.

Prevence

      Oběhový systém může být trénován! Změny teplot (sauna, koupele) a pohyb nepomáhají oběhovému systému jen krátkodobě, ale dokáží ho stabilizovat i na trvalo. Nejlepší je otřít každé ráno masážním kartáčem nebo masážní rukavicí celé tělo (vždy směrem k srdci) a poté se osprchovat ledovou a teplou vodou - skončit ledovou. Fáze ledové vody by prvních několik týdnů  měly být předcházeny fázemi s vlažnou vodou, aby si tělo zvyklo na náhlá dráždění. Ten kdo se nechce sprchovat, si může místo toho ponořit ruce a poté nohy od kolen dolů do chladné vody. Ten kdo nemůže vydržet chladnou vodu v žádném případě, si může dát ranní koupel ve vlažné vodě s rozmarýnem, který částečně dráždí oběhový systém a působí po celý den. Jako přídavek do koupele můžete vedle rozmarýnu použít i  květy levandule nebo kafrový olej (k dostání v lékárně). Nekoupejte se déle než 10 až 15 minut. Z dlouhodobého hlediska pomáhají také vytrvalostní sporty jako je běhání, plavání, jízda na kole nebo tancování. Léčebné pobyty u moře nebo v horách stabilizují nejen krevní oběh, ale celý organismus. Ideální délka pobytu je čtyři až šest týdnů, účinky takové kúry  působí zhruba rok. Správné určení délky terapie vyžaduje radu zkušeného lékaře, který se zabývá ozdravnými pobyty. Cesty do tropických zemí velice zatěžují oběhový systém, z toho důvodu je lepší jet někam do středně vysokých hor nebo k moři. Snažte se omezit dlouhé ležení na slunci a netravte mnoho času v přetopených místnostech.

Časté dotazy

      Nízký tlak a sauna?
      Střídání tepla a chladu posiluje oběhový systém, proto jsou pravidelné návštěvy sauny u lidí trpících nízkým tlakem vřele doporučovány. Na veliký rozdíl teplot byste si ovšem měli zvykat postupně, jinak může dojít k přetížení oběhového systému. Začněte krátkou zahřívací fází, ve které se zpotíte, na nejnižším místě v sauně, kde je i nejnižší teplota, a poté se krátce osprchujte chladnou vodou.  

      Co mohou dělat těhotné ženy, které mají potíže s nízkým krevním tlakem?
      I těhotné ženy mohou tyto problémy vyřešit. Důležité je poradit se nejprve s gynekologem a začít pravidelně navštěvovat cvičení pro těhotné. Mimoto je důležité snažit se hodně chodit na procházky a nosit stahovací punčochy - ty působí mimo jiné i proti vzniku křečových žil.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události