Cystitida

Zánět močového měchýře (cystitida)

      Cystitida se obvykle projevuje častým nucením na moč s pálivou bolestí  při vyprazdňování malého množství moči. Je většinou infekčního původu. Někdy se navzdory léčení  znovu a znovu opakuje, zvláště u žen středního věku a starších mužů.

Kapitoly

Rizikové faktory

      Zánět močového měchýře vzniká, když se do močových cest dostane infekce. Močový měchýř, který je normálně bez mikrobů, je infikován nejčastěji vzestupně, z močové trubice, ale infekce se může dostat k močovému měchýři i z ledvin a krví. U žen je častý přenos nákazy z pochvy a děložního hrdla. Bývá to při poklesu  přirozené odolnosti sliznice vůči infekci  při překrvení z prostydnutí, při poruše hormonální rovnováhy, někdy i při extrémní sexuální aktivitě. U starších mužů je opakovaná cystitida pozorována často v souvislosti se zánětem zbytnělé prostaty.
      Původci jsou nejčastěji bakterie střevního traktu, event. sexuálně přenosné bakterie a viry. Ženy jsou nejvíce ohroženy v těhotenství a bezprostředně po porodu, později též např. po menopauze (v období přechodu). Zvětšení prostaty u starších mužů může vést  ke stagnování moči v močovém měchýři, což vede k rozmnožení bakterií a zánětu. Infekci může způsobit též blokování odvodných močových cest, např. ledvinovými nebo močovými kameny. Důvodem úporně se opakujících zánětů močového měchýře  může být také imunologická nedostatečnost nebo anatomické defekty ve stavbě močových cest. Nejčastějším původcem zánětu močového měchýře bývá bakterie Escherichia coli, která se normálně vyskytuje v tlustém střevu. Udává se, že asi 5% dospělých žen vylučuje stále bakterie v moči, aniž by pociťovaly potíže.

Průběh

      Typickými příznaky je stálé, bezdůvodné nucení na moč a pálivá bolest při močení. Tento stav není většinou bezprostředně nebezpečný. Přesto je dobré vždy vyhledat lékaře a podrobit se vyšetření moči, zejména  jsou-li v moči též stopy krve. Signály jako teplota,  třesavka a těžká únava upozorňují s velkou pravděpodobností na vzestupné šíření infekce na ledvinové pánvičky.

Komplikace

      Akutní zánět močového měchýře může při častějším opakování přejít do chronické fáze. Může se šířit vzhůru močovodem k ledvinovým pánvičkám, event. i ledvinám a způsobit jejich funkční nedostatečnost. Tato komplikace je pozorována vzácně, častěji u těhotných. Zánět močového měchýře v těhotenství  by se proto měl brát vždy vážně. Není-li včas léčen, vede až u 30% těhotných k akutnímu zánětu ledvinových pánviček. Aby se tomu předešlo, léčí se v těhotenství vylučování bakterií močí, i když je neprovází zjevné onemocnění.

Diagnóza

      Klinické příznaky jsou velmi typické: časté nucení na moč a pálení při močení, někdy vločkovitý vzhled a nepříjemný zápach moči nenechávají nikoho na pochybách, že jde o cystitidu. Vždy je vhodné provést vyšetření močového sedimentu a bakteriologické vyšetření. Moč pro laboratorní vyšetření se odebírá po důkladném očištění ústí močové trubice do sterilní nádobky, která je spolu s příslušným poučením  předána nemocnému  ošetřujícím lékařem. V laboratoři jsou identifikovány bakterie, které způsobily zánět, aby  mohla být nasazena optimální léčba antibiotiky.

Léčba

      Všichni pacienti se zánětem močového měchýře by měli především hodně pít nejlépe močopudný urologický čaj. Nálev z medvědice lékařské nebo z březových listů má, mimo močopudného, také dezinfekční účinek. Pacient by měl užívat 2-3 šálky čaje denně. Kopřivový a šípkový čaj lze pít bez omezení. Naopak, káva a fermentovaný (černý) čaj se nedoporučuje, protože dráždí močový měchýř. Alkohol je zakázán. Pánev je třeba udržovat v teple. Vhodné jsou koupele, např. s mořskou solí, heřmánkem, měsíčkovou tinkturou nebo přesličkou, s uklidňujícím a mírně desinfekčním účinkem.U obtížnějších onemocnění je nevyhnutelné léčení antibiotiky. Důležité je též, zejména u  chronických  nebo stále se opakujících cystitid, zaměřit se na základní  příčinu (léčba prostaty, hormonální nerovnováhy apod.).

Prevence

      Důležité je dodržování pitného režimu s minimální spotřebou  2 litrů tekutin denně a přívod dostatečného množství vitamínů. Osoby náchylné k zánětu močového měchýře by se měly vyhýbat ostrým jídlům a černé kávě, nosit volné prádlo z přírodních materiálů, uchovávat nohy a oblast ledvin v teple, po koupání v přírodě se rychle převlékat do suchého oděvu. Důležité je dbát na intimní hygienu a bránit tak přenosu infekce z pochvy a konečníku do močové trubice. Sexuální promiskuita je zpravidla spojena s ohrožením s různými pohlavně přenosnými nákazami, z nichž některé, např. chlamydiové infekce, mohou probíhat nenápadně jako chronické onemocnění a vyvolávat závažné komplikace postihující močové i pohlavní ústrojí žen i mužů.

Časté dotazy

      Může být těhotenský test z lékárny ovlivněn infekcí močových cest?
      Zánět močového měchýře nemůže ovlivnit výsledek těhotenského testu.

      Jak dlouho od začátku terapie trvá, než se člověk začne cítit lépe?
      Antibiotika zabírají velmi rychle, zlepšení se dostaví do 24 hodin. Pokud se zlepšení nedostaví, je nutná opětovná kontrola lékařem, případně také opakované laboratorní vyšetření  moči.  

      Musím při každém zánětu močového měchýře k lékaři, nebo stačí, když budu hodně pít borůvkový nebo. brusinkový džus?
      Přírodní džusy s obsahem vitaminů podporují odolnost vůči infekci. Dostatečný přívod tekutin (2-3 litry za den) je především důležitou prevencí. Dochází při tom k vydatnému omývání stěn močového měchýře, což ztěžuje uchycení bakterií. Pokud trpíte často záněty močového měchýře, poraďte se raději se svým lékařem o dalších metodách léčení, které by přicházely v úvahu.

      Moje přítelkyně má stále záněty močového měchýře. Začalo to, když jsme se spolu poprvé milovali. Proč?
      Překrvení v oblasti genitálií při pohlavním styku usnadňuje uchycení bakterií a může způsobit zánět močové trubice a cystitidu. K dalším příčinám může patřit příliš častý sex, antikoncepční gely a krémy, alergie na latex kondomů, ale může jít též o píštěl mezi pochvou a močovou trubicí.  

      Znamenají bolesti při močení vždy, že jde o zánět močového měchýře?
      Ne, dalšími možnostmi jsou záněty pochvy, všechny pohlavní choroby, zejména ale akutní herpetická infekce, zranění při pohlavním styku, jízda na kole a na koni, nebo podráždění oblečením, mýdlem a intimními spreji.  

      Může být zánět močového měchýře příčinou potratu?
      Rozvine-li se při neléčené cystitidě zánět ledvinových pánviček, může dojít k narušení placenty a předčasnému porodu. Samotný nekomplikovaný zánět močového měchýře však potrat nevyvolá.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1saša24. 3. 2015 12:45:33
U mě začíná zánět močového měchýře klasicky. Častěji chodím čůrat a pak to začne řezat. To je to nejhorší. Je fakt, že když zvýším příjem tekutin a koupím si uroval akut, což je doplněk s manozou a koncentrátem z brusinek, tak se to zlepšuje. Sice chodím čůrat ještě častěji, ale to zase pomáhá. Jen jednou se mi podařilo, že jsem skončila s antibiotiky. Měla jsem zánět, který jsem si myslela, že jsem vyléčila, týden byl klid a pak to začalo nanovo,ale nic nepomáhalo a navíc mě k tomu začaly strašně bolet záda, tak to už jsem radši k doktorce naběhla.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události