Záhadná nemoc novorozeňat bez čela

Při prvních případech viru Zika v Brazílii se zdaleka neuvažovalo o jeho možném nebezpečí. V té době byli lékaři daleko více znepokojeni z případů dětí rodících se se zdeformovanými hlavičkami, tedy s mikrocefalií, chorobou, která byla neblahou novinkou pro většinu z nich. Brazílie se zničehonic ocitla v období, kdy neminul den, aby se nenarodilo novorozeně s mikrocefalií – bez čela a s nevyvinutým mozkem. Trvalo nějaký čas, než odborníci virus Zika a mikrocefalii začaly dávat do souvislostí. Zjistilo se, že chřipková epidemie viru Zika, která zaplňovala nemocnice, již nejde nadále pomíjet jako pouhá chřipka.

Lékaři z města Recife na východě Brazílie řešili v roce 2015 podivné případy dětí, která se rodily s malou a specificky zdeformovanou hlavou. Na začátku to byla lékařská záhada, podobné dítě se narodilo tu a tam, ale jak případů přibývalo, lékaři začali problému přidávat na závažnosti. "Lékaři, pediatři a neurologové začali objevovat věci, které jsme nikdy předtím neviděli," sdělila listu The New York Times doktorka Celina Turchi z brazilského výzkumného institutu.

Postupně se dozvídali, že porucha, se kterou se setkávají stále častěji, má název mikrocefalie. Ta je už dnes spojována s virem Zika, avšak v době, kdy to nebylo známo, se choroba rychle a nepozorovaně šířila. Stačilo několik měsíců a virus Zika způsobil epidemii ohrožující celý kontinent a uvedl do pohotovosti i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Celá událost začala již rok před epidemií a vyhlášenou pohotovostí, několik týdnů po fotbalovém mistrovství světa v Brazílii. Mezi obyvateli města Natal, které se nachází přes 300 kilometrů od Recife, začali lékaři registrovat zvláštní nemoc, kterou nepokládali za nijak významně škodlivou.
U všech pacientů se setkávali se stejnými symptomy - vyrážkou, očima podlitýma krví, vysokou teplotou, bolestmi kloubů a hlavy. Najednou se nemocnice začali plnit lidmi s tímto onemocněním, v jednom lednovém dni v roce 2015 bylo přijato až sto pacientů ve státních nemocnicích.

Další související články:

Prováděné testy si neukazovaly na žádné velké nebezpečí, ale onemocněných lidí stále neubývalo. Muselo se začít s důkladnější analýzou toho, čemu lékaři prozatím říkali „záhadná nemoc“. Zpočátku se lidé domnívali, že snad jde jen o kontaminovanou vodu, ale specialista na viry z univerzity Bahia v brazilském městě Salvador byl již na pozoru: „Já nabyl podezření, že je to něco, co přenáší komáři.“ Odborníci tedy začali zkoumat krevní vzorky nakažených a podle místních zpravodajců jim prošlo pod rukama až 6800 vzorků. Tak se jim podařilo vyvrátit nejhorší obavy a zamítlo se podezření na chorobu dengue. Následně se shodli, že záhadnou nemoc způsobuje virus Zika. "Vlastně jsem cítil úlevu," řekl doktor Soares. "Literatura tvrdila, že jde o mnohem méně agresivní druh viru, než se kterými jsme se v Brazílii potýkali."

V porovnání s virem Dengue se zdál virus Zika jako neškodná chřipka, zatímco horečka dengue byla smrtelná a mělo na svědomí stovky lidí, průběh infekce virem Zika byl mírný. Epidemie virem Zika ale narůstala jako valící se sněhová koule. Komáři, kteří virus Zika přenášejí, jsou v Jižní i Střední Americe bohatě rozšíření a potíž spočívá i v tom, že místní obyvatelé jsou k infekci novým druhem viru velmi náchylní. Jakmile se začaly objevovat zmínky (dosud oficiálně nepotvrzené) o možné spojitosti viru Zika a novorozenecké mikrocefalie, bylo jasné, že virus Zika není tak neškodný, jak se lékaři domnívali. Narůstaly jak počty případů onemocnění virem Zika, tak i dětmi rodícími se s mikrocefalií.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví registrovalo v říjnu 2015 podezřele se zvětšující číslo novorozenců trpící mikrocefalií. Statistiky WHO uvádí, že se v Brazílii v letech 2001 až 2014 narodilo zhruba 163 novorozenců s mikrocefalií. Do ledna letošního roku bylo přes 4000 podezření na novorozeneckou mikrocefalii a potvrzených případů z nich je 460. Významnou událostí v hledání souvislosti Ziky a mikrocefalie se stal nález z února, kdy vědci objevili virus Zika v mozkové tkáni dvou dětí s mikrocefalií. Tento objev je zásadní na cestě k potvrzení spojitosti mikrocefalie a Ziky.Přesná čísla k epidemii nejsou, ale brazilské úřady připisují viru Zika od dubna 2015 do letošního února 500 000 až 1 500 000 nakažených.

Hlavní roli přenašeče v epidemii hráli komáři, ti ji rozšířily po celém kontinentu. Všechny ostatní způsoby přenášení nejsou zatím definitivně prozkoumány, avšak aktivní virus byl nalezen ve spermatu, v moči i ve slinách. Zatím je jisté, že se virus šíří také pohlavním stykem a krví. Kvůli velkému číslu případů nakažených i kvůli možné souvislosti s chorobou novorozeňat vyhlásila WHO celosvětový stav nouze. Zatím neexistuje žádný lék proti viru Zika, jedinou možnou ochranou je prevence před nákazou.

Virus Zika byl poprvé objeven v Ugandě v roce 1947. V letech 1977 a 1978 byl pozorován v Pákistánu, Malajsii a v Indonésii, v roce 2007 v Mikronésii. V roce 2013 byl zaregistrován v Francouzské Polynésii a o rok později v na Cookových ostrovech a v Nové Kaledonii, odtud se šířil po přilehlých ostrovech.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události