Využití lokálně aplikovaných enzymů ve stomatologii

Již více než sto let se v medicíně využívají proteolytické enzymy (např. trypsin, chymotrypsin, bromelain a papain) pro svou schopnost modulovat průběh zánětlivého procesu. Ve stomatologii našly širší uplatnění od druhé poloviny 20. století, kdy byly podávány pacientům při operacích v dutině ústní. Díky jejich aplikaci došlo ke zkrácení doby hojení na polovinu.

 V 80. letech byl studován příznivý efekt proteolytických enzymů na potlačení potraumatického a pooperačního otoku. Uvedené proteolytické enzymy (proteázy) díky své biologické miniinvazivitě nenarušují fyziologické pochody na sliznicích a dásních dutiny ústní, zlepšují jejich obranyschopnost a podporují jejich hojení, redukují krvácení a otok, a také omezují růst bakterií a zubní plak.

Tyto efekty jsou zajištěny především optimalizací průběhu zánětlivé reakce a jejího rozsahu, zlepšenou mikrocirkulací krve resp. lymfy a imunomodulačním účinkem v zánětem postižené tkáni. Zlepšení mikrocirkulace je dáno jednak redukcí otoku, jednak vlastní proteolytickou aktivitou protáz, která umožňuje degradaci mikrotrombů v krevních kapilárách a bílkovinných zátek v lymfatických cévách.

Imunomodulační efekt proteáz je realizován ovlivněním lokálně působících cytokinů a ovlivněním exprese některých adhezních molekul. Proteázy tak zkracují akutní zánětlivou reakci na nezbytně nutnou míru a snižují riziko přechodu zánětu do chronického stadia se všemi negativními důsledky. Proteolytické enzymy kromě pozitivního vlivu na tkáně ovlivňují také mikroorganismy. Inhibují schopnost bakterií adherovat k povrchu zubu, sliznici a tkáním parodontu. Omezují tvorbu bakteriálního biofilmu jak G+, tak G- bakterií. Při aplikaci proteolytických enzymů na již vytvořený biofilm jsou enzymy schopné zvyšovat efekt antibiotik a antiseptik na bakterie obsažené v biofilmu.

Chlorhexidin se ve stomatologii využívá jako lokální antiseptikum v koncentraci 0,12 % a vyšší, což s sebou nese řadu nežádoucích účinků, včetně dočasné poruchy chuti a žloutnutí zubů. Díky kombinaci chlorhexidinu s proteolytickými enzymy lze efektivně snížit koncentraci chlorhexidinu na 0,035% při zachování stejné antimikrobiální aktivity jako u koncentrace 4krát vyšší, ale s podstatně redukovanými nebo eliminovanými nežádoucími účinky.

ENZYMEL®

Na českém trhu jsou k dispozici proteolytické enzymy k lokální aplikaci do dutiny ústní ve formě zubní pasty a mukoadhezivního gelu pod názvem ENZYMEL® a jsou připravovány ve dvou řadách.

Řada ENZYMEL® PARODONT (červená řada) obsahující proteolytické enzymy trypsin, bromelain a chymotrypsin je určena pro dlouhodobou každodenní péči o dutinu ústní. Řada ENZYMEL ® INTENSIVE 35 (modrá řada) obsahující patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu v koncentraci 0,035 % s antimikrobiálním účinkem je určena pro intenzivní až 8 týdenní použití.

Zubní pasta obsahuje fluoridy, má jemnou nedráždivou mentolovou chuť a nízkou abrazivitu. Mukoadhezivní gel na dásně je jediným gelem na trhu, který je zcela bez příchuti. Díky tomu nevyvolává slinění a rychlé odplavení gelu a účinných látek z místa aplikace. Tím je zajištěno významně delší působení aktivních látek v místě aplikace. Produkty byly vyvinuty a jsou vyráběny v České republice společností Wald Pharmaceuticals.

Kromě využití zubní pasty ENZYMEL® PARODONT ke každodenní hygieně zubů a dutiny ústní je vhodné použít přípravky ENZYMEL® u lidí, kteří trpí akutním nebo chronickým zánětem v dutině ústní, afty, gingivitidou, stomatitidou, parodontidou/parodontózou a dále u imunokompromitovaných nemocných nebo diabetiků. Stejně tak efektivní je použití přípravků ENZYMEL® u stavů po extrakci nebo implantaci zubů, stomatochirurgických výkonech nebo traumatech v dutině ústní obecně.

Výběr jednotlivých produktů je dán intenzitou zánětlivých změn a tím potřebou délky působení účinných látek (zubní pasta resp. mukoadhezivní gel). V případě, kdy hlavní příčinou zánětlivého procesu je mikrobiální agens nebo ho lze předpokládat, je na místě použít řadu ENZYMEL® INTENSIVE 35 s antimikrobiálním účinkem.


(Nehodnoceno)
0
TOPLenka26. 5. 2015 12:38:20
Zajimave, mate nekdo zkusenost?

L.
Na tento komentář reaguje Karel Janecek [2],

0
1Lenka26. 5. 2015 12:38:20
Zajimave, mate nekdo zkusenost?

L.
Na tento komentář reaguje Karel Janecek [2],
Tento komentář reaguje na Lenka [1]
0
2Karel Janecek31. 5. 2015 12:01:19
Ahoj Lenko,

dostal jsem tu cervenou bez chlorhexidinu od zubare po implantatu pro rychlejsi hojeni a nakonec jsem u toho zustal az do ted. Super jemna chut a fakt dobrej pocit po vycisteni.

K.
0
3Jana Š.1. 6. 2015 18:10:30
Mám zkušenosti s červenou i modrou řadou výrobků a mohu doporučit. Jsem po extrakci zubů a po stomatologické operaci a hojení ran je výborné. Zubní pastu se naučila používat celá rodina a všichni jsou s účinky spokojení. Já osobně ráda používám i gel. Mohu jen doporučit.
0
4Pavlína7. 10. 2015 16:23:23
Prosím o radu v mém případě dobrou,jdu 11.11. na implantaci horní poloviny zubu,následně vše co bych si mohla začít brát na lepší průběh?Přece jen to bude delší doba a celá ústa.Moc bych něco brala,jen mám napsaná, Antibiotika,před začátkem implantace..Budu velmi vděčná za radu..moc děkuji.
0
5ENZYMEL11. 10. 2015 13:57:42
Vážená paní,
jako přípravu dásní před implantací je možno využít zubní pastu ENZYMEL Parodont ke každodennímu čištění zubů do chvíle než bude zahájena implantace event. dáseň, kde bude probíhat implantace je možno potírat 3x denně gelem téže značky.
Ve chvíli, kdy se začne implantovat je vhodné přejít na zubní pastu ENZYMEL Intensive 35, která obsahuje desinfekční látku chlorhexidin, která se běžně ve stomatologii používá. Gelem PARODONT Intensive 35 potírat 3xd oblast dásně s implantáty. Po úplném zhojení je vhodné dlouhodobě k čištění zubů používat zubní pastu ENZYMEL Parodont.
Přejeme Vám nekomplikovaný průběh implantace a pokud najdete čas, budeme rádi, když nám napíšete, jak vše proběhlo a zda Váš stomatolog byl s průběhem léčby spokojen.

ENZYMEL.CZ
1
6Bara15. 6. 2017 10:12:45
Dobry den v zubni paste Enzymel je jen 0,054% F. Neni to mala davka? Normalne v zubnich pastach je 1450ppm F
0
7Enzymel.cz10. 7. 2017 11:13:14
Vážená Báro,
děkujeme za dotaz. Jedná se o zubní pastu určenou především pacientům s problémy s dásněmi. V takovém případě může být vysoká koncentrace fluoridu nežádoucí, protože se přes poškozené dásně snáze dostává do organismu. Pro pacienty se zubním kazem jsou určeny zubní pasty s koncentrací fluoridu 1500 ppm a více. Zubní pasty, které obsahují pod 1400 ppm fluoridu jsou "kosmetického charakteru" a v principu je jedno, zdali daná zubní pasta obsahuje 300 nebo 1400 ppm. Stále se jedná o kosmetický produkt, jehož hlavním úkolem je čistit nikoliv fluoridovat. V takovém případě je nutné použít produkty s vyššími koncentracemi fluoridu nebo speciální gely. Ty jsou registrovány jako zdravotnické prostředky a zakoupíte je pouze v lékárnách.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události