Zika Virus

ZIKAV, virus zika

Virus Zika (ZIKAV) je přenášen komáry rodu Aedes a své jméno nese po lese Zika v Ugandě, ve kterém byl poprvé identifikován v roce 1947. Komáři přenášející virus žijí v blízkosti stojatých vod a do nich také kladou svá vajíčka. Za stojaté vody lze krom močálů bezpochyby označit i tekutiny v domácích květináčích, mísách apod. Virus Zika patří do skupiny flavivirů, společně s viry horečky dengue, žluté zimnice, japonské encefalitidy, klíšťové encefalitidy a dalšími. I tyto viry jsou přenášeny zmiňovanými komáry a mají podobný průběh (horečku, krvácení pod kůží, bolesti hlavy, svalů, kloubů, kostí a vyrážku) avšak zrovna ZIKAV lze označit z hlediska průběhu za nejklidnější. WHO a ECDC informovaly o případech výskytu mikrocefalie (abnormálně malá hlava s neúplným vývojem mozku) u novorozenců, jejichž matky se během těhotenství nakazily virem Zika. Mezi další pozorované vrozené poruchy novorozenců nakažených matek patří syndrom Guillain-Barré, u kterého stále probíhají šetření zdali je spojen s infekcí ZIKAV, a jiné neurologické a autoimunitní syndromy.

Kapitoly

Historie a rozšíření

První identifikace viru Zika proběhla v roce 1947 jeho izolací z nakažené opice. Bylo zjištěno, že je přenášen tropickými komáry Aedes africanus, Ae. apicoargenteus, Ae. luteocephalus, Ae. aegypti, Ae. vitattus, Ae. furcifer, Ae. albopictus. Lidská nákaza se podle dostupných zdrojů poprvé objevuje až v roce 1964, konkrétně u vědce, který se záměrně nechal infikovat, a v roce 1968 u několika nakažených osob v Nigérii. Virus byl dlouhou dobu považován za nevýznamný, docházelo jen ke sporadickým lidským nákazám. To se změnilo v roce 2007, kdy se objevilo ohnisko lidské nákazy v Mikronésii a v roce 2013 ve Francouzské Polynésii, odtud se virus dále šířil po ostrovech tichomoří.

V roce 2015 se Zika virová infekce objevila v Jižní a Střední Americe. Úplný výčet států amerického regionu s pozorovanou lidskou nákazou ZIKAV zahrnuje Barbados, Bolívii, Brazílii, Kolumbii, Ekvádor, El Salvador, Francouzskou Guianu, Guadeloupe, Guatemalu, Guyanu, Haiti, Honduras, Martinik, Mexico, Panamu, Paraguay, Protoriko, St. Martin, Suriname a Venezuelu. Zejména v Brazílii byl nahlášen vysoký počet nakažených a taktéž 1248 případů podezření mikrocefalie u novorozenců (za rok 2015). Pro srovnání, v roce 2014 se v Brazílii objevilo 147 případů mikrocefalie u novorozenců.

Pro cestovatele, kteří se chystají odjet do zemí s výskytem viru horečky dengue, chikungunya a Zika jsou doporučená zvýšená bezpečnostní opatření, tedy konkrétně nejvyšší možná ochrana před bodnutím komárem (používání repelentů a vhodného oblečení, které vystavuje kůži minimální expozici) a vyhnutí se oblastem zamořených komáry. Pokud by dotyčný zpozoroval příznaky infekce horečky dengue, chikungunya nebo ZIKAV, je nutné vyhledat odbornou zdravotní péči.

Co se týče šíření viru Zika po území Evropské unie je v současné době riziko velmi nízké, neboť zdejší klimatické podmínky (zejména v zimním období) nejsou pro přenášející komáry příznivé. Ve středomořských oblastech EU se však komár Ae. albopictus vyskytuje. Za nejrizikovější oblast by se mohla označit Madeira, kde dochází k intenzivní obchodní výměně s Brazílií.

Dodatek ke 3.2.2016 - Ve spojených státech byl potvrzen případ přenosu viru Zika pohlavním stykem.

Související články:

Příznaky

Zhruba 1 z 5 infikovaných virem Zika onemocní. Nejběžnějšími příznaky Zika virové infekce jsou horečka, vyrážka, bolest kloubů, nebo nebakteriální bilaterální zánět spojivek (červené oči). Další běžné příznaky zahrnují bolesti svalů a hlavy. Inkubační doba (čas od infikování po příznaky) pro nemoc Zika není známá, ale pravděpodobně je to několik dnů až týden. Příznaky onemocnění jsou obvykle mírné a trvají 2 až 7 dní. Virus Zika obvykle zůstává v krvi infikované osoby po několik dní, ale u některých lidí se dá nalézt i po delší době. Vážný průběh nemoci vyžadující hospitalizaci je výjimečný a úmrtí jsou vzácná.

Diagnóza

Příznaky viru Zika jsou podobné příznakům horečky dengue a chikungunya, nemocem, které jsou roznášené stejným druhem komárů jako Zika. Pokud se u vás objeví příznaky popsané výše a navštívili jste oblast s výskytem viru Zika, navštivte svého lékaře. Pokud jste nedávno cestovali, řekněte svému lékaři kdy a kde jste se pohybovali. Váš lékař může nařídit krevní testy pro zjištění viru Zika nebo dalších podobných virů jako je horečka dengue nebo chikungunya.

Léčba

Pro prevenci nebo léčbu infekce Zika nejsou k dispozici žádné vakcíny nebo léky. Léčí se tedy hlavně příznaky: dopřejte si hodně odpočinku a pijte tekutiny, abyste zabránili dehydrataci. Berte léky jako acetaminophen nebo paracetamol pro zmírnění horečky a bolesti. Neberte aspirin a jiné nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), jako jsou ibuprofen a naproxen, dokud se nevyloučí možnost horečky dengue, pro snížení rizika krvácení. Pokud již berete nějaké léky na jiná onemocnění, promluvte si se svým lékařem, než začnete brát další léky. Během prvního týdne infekce se virus Zika nalézá v krvi a může dojít k přenosu z infikované osoby na dalšího komára přes komáří kousnutí. Infikovaný komár by pak mohl přenést virus na další lidi.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události