Záhadné onemocnění, které nenechá v klidu vaše nohy - Syndrom neklidných nohou

Záhadné onemocnění, které nenechá v klidu vaše nohy, pořád sebou klepou a škubou a nedají vám ani spát. Prochází jim snad nohama elektrický proud? Nikoliv, jedná se o jedno z nejzáhadnějších onemocnění – syndrom neklidných nohou (SNN). Nepříjemný tlak je stále přítomný a nutí postiženého stále k pohybu nohou. Je to až šílené a dotyčný by měl zajisté vyhledat dobrého neurologa.

V Česku trpí touto chorobou pravděpodobně víc než milion lidí. Není to ale žádná novinka, první zmínky jsou ze sedmnáctého století a první oficiální diagnóza byla provedena v roce 1945. Celosvětově je postiženo zhruba deset procent lidí a první příznaky se vynoří už v dětství a s postupujícím věkem se většinou zhoršují. Zatím jistě víme, že SNN je dědičné onemocnění, avšak odborníci ještě neodhalili jeho přesnou příčinu. Více než polovina lidí, kteří jsou SNN postiženi, mají biologické předky, kteří jím také trpěli.

Vědci prokázali, že SNN souvisí s nízkou hladinou dopaminu a narušeným mechanismem zpracování železa mozkovými buňkami. Objevuje se také jako přidružený projev diabetu, selhání ledvin nebo Parkinsonovy choroby. Není ale vůbec jasné co a jak přesně spouští syndrom neklidných nohou.

Problémy ve společnosti

Schopnost normálně fungovat ve společnosti ostatních lidí záleží na intenzitě projevů syndromu. Pokud jsou nesnesitelné, postižený si v divadle zkrátka neposedí. I běžná cesta dopravním prostředkem může být nezvladatelná. Symptomy bývají nejmírnější ráno, večer se zhoršují. Velmi často SNN znemožňuje kvalitní spánek.

Kde hledat pomoc

Velká část případů zůstane nediagnostikovaná, protože lidé považují příznaky za přirozený projev stárnutí, nebo sedavého života. Symptomy se ale velmi často dají zmírnit, proto je dobré vyhledat odbornou lékařskou radu. Už jen kvůli ujištění, že se nejedná o závažnější zdravotní problém. Ve zkratce, může se jednat o přemíru alkoholu, kofeinu, soli nebo nedostatek spánku. Jednoduchou pomocí může být eliminování těchto faktorů a dále zvýšení přisunu železa. Mohou také pomoci masáže a pravidelný pohyb. Závažné případy SNN se pak ošetřují léky upravujícími hladinu dopaminu.

Detailní popis nemoci Syndrom neklidných nohou zde!


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události

GRADA - studuješ medicínu?