Podpořte svou imunitu bylinkami - poradíme Vám, které vybrat.

V nestálosti současného počasí a výkyvech teplot je dobré podpořit vlastní tělo vhodnými bylinkami. Těch je spoustu a každá je vhodná pro něco jiného. Pokud se chcete dozvědět jaký je rozdíl mezi účinky rakytníkem, echinacei, kustovnicí, či ženšenu, je tento článek právě pro Vás.

Mnohými bylinami si můžete nejen podpořit vlastní imunitu, ale také doplnit přísun prospěšných vitamínů a minerálů. Bylinky ale nejsou všeléky a taktéž nejsou vhodné úplně pro každého. V lékarnách a bylinkářstvích patří mezi nejprodávanější bylinky k podpoře imunity echinacea, rakytník, kustovnice, ženšen, ale i houbičky čaga, reishi, či hlíva ústřičná. Nyní se podívejme na některé z nich důkladněji.

Rakytník

Oblíbená bylina nejen pro zlepšení imunity se jmenuje rakytník řešetlákový. Rakytník je výkonný antioxidant, který obsahuje velký podíl vitamínu C, A, E a menší podíl D, K, B. Další cenné látky v bylině jsou kyselina listová, esenciální mastné kyseliny, rutin, flavonoidy, alkaloid hippophein (ten podpoří tvorbu serotoninu, hormonu odpovědného za dobrou náladu a potlačení deprese). Ze semínek rakytníku se lisuje olej a plody se využívají čerstvé i suché, je možné z nich vyrobit marmeládu, džem, či sirup. Pokud trpíte chřipkou, nachlazením, psychickým i fyzickým oslabením organismu, sníženou imunitou, poruchou metabolismu, trávícími obtížemi, infekcí, nebo nedostatkem vitamínů, nebojte se použít léčivý rakytník. Biostimulační a detoxikační účinky této rostlinky Vám podpoří tvorbu červených krvinek, zlepší vylučování žluči a enzymů k trávení, posílí játra, kardiovaskulární systém a zlepší pleť.

Olejem z rakytníku můžete zevně ošetřovat záněty, ekzémy, proleženiny, popáleniny, bércové vředy, křečové žíly a jinak regenerovat pokožku. Je nejen antibiotický a dezinfekční, ale také výborně regeneruje tkáně a sliznice a může se konzumovat také vnitřně. Při užívání rakytníku je dobré dbát na možné překyselení v kombinaci s dalšími kyselými plody, pozornost je také potřebná při konzumaci oleje z rakytníku. Bylinka je vhodná i pro malé děti.

Echinacea

Latinský název echinacea je známější jak její český název třapatka nachová. Vyhlášená pro své prospěšné působení na imunitu je také schopná mýtit viry, některé bakterie a plísně, dále je využívána u onkologických pacientů. Nejúčinnější částí rostliny je kořen, ale je možné využít všechny její části. Vytváří se z ní tinktura nebo sirup a přidává se do čajů, pamlsků, či zubních past.Pomáhá při nachlazení, chřipce, kašli, zánětech kloubů, zánětech močových cest, bércových vředech, akné, lupénce a jiných problémech s pokožkou. Pročišťuje krev, tlumí bolesti, je příznivá při psychickém i fyzickém oslabení organismu.

Podporuje tvorbu T-lymfocytů a dalších buněk, které eliminují nádorové buňky a buňky postižené viry.Echinaea není vhodná pro děti do tří let a také pro těhotné či kojící matky. Nedoporučuje se používat ani při závažnějších onemocněních typu leukémie, tuberkulózy, roztroušené sklerózy a AIDS.

Goji, neboli kustovnice čínská

Kustovnice čínská je taktéž známá pro své schopnosti antioxidantu. Sušené plody se přímo konzumují, nebo se z nich připravuje čajový nálev, jsou podobné vzhledem i chutí plodům šípku. Plody při kontaktu s pokožkou oxidují a černají. Je také možné z nich vyrobit džem. Účinky jsou podobné jako u rakytníku a v kustovnici je zastoupeno jak velké množství beta-karotenu, tak i 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků, vitamíny C, E a B. Obsahuje specifické polysacharidy, které neutralizují volné radikály. Zkrátka, kustovnice čínská je detoxikační, antioxidační i nutriční zázrak. 

Stejně jako předchozí bylinky i tato je vhodná na léčení jakékoliv oslabení organismu, jako prevence je výborná proti stárnutí, posiluje organismus proti různým alergiím a astmatu, posiluje ledviny i játra, odbourává alkohol a podporuje tvorbu červených krvinek. Dokáže povzbudit Vaší sexualitu, sníží krevní tlak a pomůže při nádorových onemocněních. Nejsou známé žádné negativní reakce krom ojedinělých potravinových alergií.

Chcete-li si připravit čaj z kustovnice, doporučuje se 3 – 4 čajové lžičky plodů, které seženete v každém obchodu se zdravou výživou, přelít litrem vařící vody, ideálně ještě tři minuty povařit. Následně vyluhovat, scedit a už je připraveno k pití. Je vhodné nepoužívat kovové nádobí

Ženšen

Bývá označován jako elixír života a je mu připisováno mnoho blahodárných funkcí, avšak v dnešní době je již známo, že nemusí příznivě interagovat s jinými léčivy. Je proto potřeba dávat dobrý pozor! Bylina antioxidační, detoxikační i stimulační vylepšuje obranyschopnost lidského organismu například tím, že podporuje naše přirozené zabíječe rakovinných buněk nebo buněk napadených viry. Využívá se kořen, ze kterého se vyrábí extrakt. Ten je potom prospěšný pro sexuální i mozkové funkce a zpomaluje stárnutí tkání.

Ženšen nesmí konzumovat těhotné a kojící ženy, děti, ani lidé s vysokým či kolísavým krevním tlakem. Není vhodný ani pro psychiatrické pacienty, diabetiky a osoby s kardiovaskulárním onemocněním. Neměl by se kombinovat s kofeinem nebo léky na ředění krve. Rovněž je nevhodný pro pacienty užívající léky, které ovlivňují mozkovou činnost a nervovou soustavu. Stává se, že po požití této bylinky je dotyčný výrazně nabuzen, buší mu srdce a trpí nespavostí. U takových osob se doporučuje ženšenu raději vyhýbat.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Dob@Imports Microsoft.IdentityModel.Claims
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události