Léčba nachlazení přírodní cestou

Pokud neholdujete chemickým léčivům a prožíváte právě nachlazení, je dobré vědět, které bylinky Vám uleví a usnadní nepříjemnou chorobu.

Když Vás začne trápit rýma, kašel, bolest hlavy a podobné neduhy jedná se většinou o pořádné nachlazení, v horším případě o chřipkové onemocnění. Pokud vám to dovolují časové možnosti, můžete navštívit lékaře a případně se zkusit vyležet s předepsanými antibiotiky. Ty jsou ale většinou zbytečné a pro jiný druh onemocnění. Často vám lékař také pouze doporučí běžně dostupná léčiva v lékárně. Pokud se chcete stát sami sobě lékařem a ušetřit tak mnoho času zbytečně stráveného v zakašlané čekárně, můžete jednoduše vyzkoušet účinné bylinky. Bylinné směsi najdete v každé zdravé výživě, nebo si je můžete i sami vypěstovat. Pro opravdu efektivní léčbu bylinami je nutné znát jak jejich ozdravné účinky, tak i nežádoucí účinky. Může se totiž stát, že některá bylina pro vás nebude vhodná.

Zázvorová první pomoc proti nachlazení

Nejčastěji se již při prvních příznacích sáhne po zázvoru, ten je šikovným bojovníkem proti nachlazení i chřipce. Zázvorový oddenek a jeho charakteristická chuť má široké využití, od čaje až po bonbony. Působí dezinfekčně, antibakteriálně i protivirově. Po konzumaci vás příjemně zahřeje a zlepší odkašlávání a uvolňování hlenu.
Kromě léčby nachlazení se zázvor ještě hodí na zažívací potíže a kinetózu v dopravních prostředcích. To souvisí například i s těhotenskými nevolnostmi, proti kterým je velmi účinný. Jeho používání v pokročilém těhotenství však už není vhodné, ve druhém a třetím trimestru by mohl zapříčinit přílišné prokrvení dělohy a jeho nadměrné užívání v tomto stavu by mohlo znamenat i riziko potratu nebo předčasného porodu.

Kašel a bolest v krku

Proti kašli se kromě horkého bylinného odvaru můžete poohlédnout po některém z mnoha bylinných sirupů. Například jitrocelovém sirupu nebo z mateřídoušky. Je důležité vybírat sirupy s co nejmenším obsahem sladidel, cukru a konzervačních látek. Sirupy na kašel obvykle obsahují mateřídoušku, jitrocel, černý bez. Čaje se dělají z prvosenky, podbělu a divizny. Prvosenka vám kromě úlevy od kašle ještě blahodárně zapůsobí na nervovou a srdeční činnost. Neužívá se však samostatně, je vhodnější ve směsích a v menších dávkách. Šalvěj je dalším protizánětlivým bojovníkem. Měla by se ale používat především ke kloktání, ve vyšších dávkách může působit toxicky a proto se nedoporučuje ji konzumovat. Těhotné a kojící ženy by prvosenku ani šalvěj neměly konzumovat vůbec. Není pro ně závadný heřmánek, lípa a jitrocel.

Vypotit horečku

Bylinkou doporučenou proti horečce může být lípa, konkrétně čaj z usušených květů lípy srdčité nebo velkolisté (ostatním druhům lípy se vyhněte). S horkým čajem oslazeným medem se můžete důkladně vypotit, ulehčit si od kašle a začít se snadněji zbavovat hlenů. Podobným pomocníkem se vám také stane černý bez či mateřídouška, ať už samostatně, nebo ve směsi. Černý bez použijte na horečku, kašel a nachlazení. Čaj z jeho květů pomůže k vypocení a uvolní dýchací cesty. Je močopudný, detoxikační i protizánětlivý a proto je vhodný na onemocnění ledvin, srdce a jater. Obklady a koupele z černého bezu jsou zase prospěšné na záněty nervů a bolesti páteře. Květy i plody jsou plné vitamínu C a plody jsou výbornou surovinou pro tvorbu marmelád a bezinkových sirupů. Mateřídouška vyniká chutí a také vám uleví od nachlazení, různých bolestech, chřipce, nespavosti, trávicích potížích.

Ucpaný nos

Chcete-li se pohodlně nadechnout při rýmě, použijte eukalyptový olej. Můžete si ho nakapat do koupele či aromalampy. Také ho můžete inhalovat z hrnce s vařící vodou. Pomůže vám i na revma, pásový opar nebo hmyzí bodnutí.
 


(Nehodnoceno)

0
1Tomáš26. 4. 2016 15:08:01
Fajn tipy, děkuji. Rád bych přihodil ještě babskou radu z Kanady – na rýmu. Možná se bude zdát nesmyslná, ale vyléčil jsem tak rýmu již 3x, pokaždé během pár vteřin.

Je to jednoduché – zadržíte dech a dáte si 10 kliků. Někdy stačí i 5, ale 10 je jistota. V nosních dutinách to vytvoří podtlak a hlen se vytlačí zevnitř. Mějte tedy připravený kapesník, po odklikování se vysmrkejte a nos by měl být okamžitě čistý. Pokud se nepročistí úplně, zvlhčete sliznice inhalováním páry a zkuste metodu znovu.

Také jsem tomu nevěřil, ale před pár měsíci se mi touto metodou podařilo zahnat rýmu v nejhorším stádiu jako mávnutím kouzelné hůlky. Od té doby jsem vyléčil další 2 rýmy. Zbylé příznaky rýmy (pálení očí, nachlazení) ještě chvíli přetrvaly, ale díky volnému nosu odezněly velmi rychle.

Máte-li ucpaný nos, zkuste to. A zafunguje-li vám to, šiřte to prosím všichni dále. :)
0
2Klára10. 3. 2017 10:51:09
Tak tohle slyším poprvé kliky na rýmu :-) mě se osvědčili bylinné pastilky herbalmed s eukalyptem a matou. hned se mi uleví, kliky bych asi nedala :-)

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události