Jak spolu souvisí alergie a astma?

Astma a alergie bývá často vnímána odděleně, ale ve skutečnosti by si alergici měli dát pozor i na pouhou alergickou rýmu. Rozvoj astmatu je určen především geneticky, avšak u jedinců s chronickou rýmou je riziko rozvoje až čtyřikrát vyšší než u těch bez rýmy. Dále také záleží na vnějším prostředí, ve kterém se dotyčný pohybuje.

Prvotním příznakem je alergická rýma u dítěte. Podle statistik vymizí pouze u 10 – 23 % dětí, u těch ostatních závažně zvyšuje riziko vzniku astmatu – až čtyřikrát oproti zdravé populaci. Alergická rýma je standardně podceňovaná a k lékaři s ní pacienti chodí až při vážnějších zánětech vedlejších nosních dutin nebo průduškovém astmatu. Pokud vznikne astma, mohou se objevit další alergické projevy, nebo prohloubit ty aktuální, například atopický ekzém nebo potravinová alergie.

Alergická rýma

Není tedy pravdou, že alergická rýma sama odezní a není potřeba ji léčit, právě naopak. Aby se předešlo vážným komplikacím, je potřeba vyhledat odbornou lékařskou péči.
Jedná se o nejčastější chronické alergické onemocnění horních cest dýchacích a postihuje kvalifikovaným odhadem přibližně 20 % lidí na celém světě. Podle příznaků bychom alergickou rýmu mohli rozdělit na celoroční a sezónní, podle délky trvání na chronickou a občasnou. Chronická je taková rýma, která trvá déle než jeden měsíc. Mezi nejčastější projevy alergie patří akutní svědění, kýchání, výtok z nosu, (celoročně) ucpaný nos. Jako doprovodný příznak se objevuje zánět spojivek, trpí jím až 70 % alergiků. Mezi další příznaky se řadí bolesti hlavy, poruchy čichu, únava a projevy podobné chřipce.

Jak vznikne alergická rýma

Při kontaktu s alergenem, nejčastěji ve vdechovaném vzduchu, se může rýma rychle a nečekaně spustit. Stejně tak rychle může ovšem i odeznít po odstranění alergenu.
Pylová zrna a spory plísní jsou tzv. případy venkovních alergenů. Roztoči a části zvířecích a hmyzích těl jsou považované za vnitřní alergeny. Alergická rýma výrazně snižuje kvalitu života, každý třetí dospělý člověk je postižený alergickými příznaky a snižuje to pracovní výkonnost. Více než polovina alergiků má potíže se spaním.

Léčba

Základ spočívá v prevenci styku s alergeny. Kvůli tomu je vhodné měnit ložní prádlo jednou týdně a prát ho při 60 °C, vyvarovat se koberců v pokoji, utírat pravidelně prach z nábytku a vytírat podlahu na vlhko. Plyšové hračky se dají „vyčistit“ v mrazničce, při teplotě minimálně minus 15 °C. Přehlížená alergická rýma není sama o sobě vražedná, ale je zásadní pro rozvoj dalších chorob, především bronchiálního astmatu. Je nezbytné pravidelně navštěvovat alergologa, aby se předešlo prohloubení nemoci.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události

GRADA - studuješ medicínu?