Jak se vyrovnat s ekzémem?

Svědivý ekzém je nepříjemný a bolavý a jeho léčba nemusí být nikdy definitivní. Kromě kortikoidových mastí, ale může vyzkoušet také alternativní metody. Zhruba 20 % Středoevropanů trpí atopickým ekzémem. Celoživotní léčby většinou zahrnují různé masti, ozařování horským sluníčkem, lázeňské procedury. Za nejúspěšnější metodu se považují masti kortikoidové, ale existují také doktoři s odlišnými názory.

Jelikož kortikoidy neléčí chorobu, ale pouze působí proti příznakům zánětů, je léčba v podstatě nekonečná. To s sebou ale přináší veškeré negativní vedlejší účinky kortikoidů jako například ztenčování kůže, narušená regenerace pokožky, komplikace na partiích vystavených dennímu světlu. Ne všichni doktoři informují pacienty s ekzémem o správném způsobu a době používání kortikoidů.

Další známý způsob mimo kortikoidy vyžaduje železnou disciplínu a specifický životní styl. Použití jiných mastiček, bohužel často finančně nákladných, doprovází příkazy a doporučení. Týkají se druhu mýdla, které používat, látkových rukavic na domácí uklízení místo gumových, které ekzém ještě zhoršují, zamezení kontaktu mezi pokožkou a úklidovými prostředky.

Lékaři doporučují omezené koupání v zimním období. To znamená, že se při sprchování ekzematik omezí jen na mytí nutných partií a to provádí maximálně dvakrát až třikrát týdně. Před sprchováním by se navíc měl natřít olejem, který vytvoří na kůži ochranný filtr, a mýt se speciálním gelem bez parfému a mýdla.

Mazání různými mastmi má také svůj vlastní denní rytmus a ten se musí pečlivě hlídat. Se všemi podrobnostmi o léčbě jiným způsobem než kortikoidy vám poradí zkušený dermatolog. Pro léčbu těžkých ekzémů se používá tzv. světloléčba, ta je ale časově velmi náročná, vyžaduje od pacienta docházku na její místo minimálně třikrát týdně. Čínská medicína skýtá mnohé naděje, neboť se v základu léčby zaměřuje nikoliv na nový stav a příznaky tak, jak to dělá západní medicína, ale hledá příčinu a proč došlo k narušení rovnováhy organismu. Dražší terapií proti ekzémům je tzv. Bowenova metoda. Jedná se o speciální „vybrnkávací“ masáž, která působí nejen na fyzické aspekty organismu, ale i na ty energetické.


(Nehodnoceno)


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události

GRADA - studuješ medicínu?